1395/4/30 1499

افرادی که دچار بیماری‎ها‎ی انعقادی خونی، مخاطی و استخوانی، متابولیک، فاصله کم بین دندان، یا موقعیت نامناسب دندان‎های فک بالا و پایین هستند نمی‌توانند از روش ایمپلنت استفاده کنند.

بایدها و نبایدهای ایمپلنت‌‌گذاری

احسان یوسفیان جراح دندانپزشک زیبایی و ایمپلنت درباره اینکه از دست دادن یک یا چند دندان نقش زیادی در زیبایی صورت، روحیه و اعتماد به نفس افراد دارد گفت: با استفاده از ایمپلنت‎ها‎ی دندانی می‎توان علاوه بر بازیابی توانایی جویدن طبیعی، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را نیز به فرد باز گرداند. در واقع ایمپلنت نوعی پایه تیتانیومی سازگار با سلول‎ها‎ی بدن است که به منظور جایگزین کردن دایمی برای دندان‎های از دست رفته استفاده می‎شود. در روش ایمپلنت ریشه دندان از فیکسچر و برای تاج دندان نیز از روکش استفاده می‎شود.
 
وی ادامه داد: از روش ایمپلنت می‎توان برای اتصال و گیر مناسب پروتز یا دندان‎ها‎یی مصنوعی که در دهان جا نگرفته‎اند و موجب آزار فرد می‎شوند استفاده کرد. ایمپلنت توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک قرار داده می‎شود که بعد از مدتی با استخوان‎سازی سلول‎ها‎ی استخوان‎ساز در سطح ایمپلنت، به استخوان فک پیوند می‎خورد. فرآیند پیوند معمولا 3 تا 4 ماه طول می‎کشد پس از آن قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده و بر روی ایمپلنت گذاشته می‎شود.
 
این دندانپزشک با اشاره به اینکه ساختار کلی ایمپلنت شامل سه قطعه است گفت: یک قسمت فلزی به شکل ریشه و به اسم فیکسچر است و قسمت‌های دیگر که در ظاهر فرد مشخص است یک قطعه شبیه تراش خورده به نام اباتمنت است که یک قسمت پروتزی به حالت روکش بر روی آن قرار می‎گیرد.
 
یوسفیان ضمن تاکید بر افرادی که نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند گفت:‌ افرادی که دچار بیماری‎ها‎ی انعقادی خونی، مخاطی و استخوانی، متابولیک، فاصله کم بین دندان، یا موقعیت نامناسب دندان‎های فک بالا و پایین هستند نمی توانند از روش ایمپلنت استفاده کنند. این جراح دندانپزشک با اشاره به نکاتی در استفاده از ایمپلنت اظهار داشت: ایمپلنت نیز همچون دندان طبیعی نیازمند رعایت بهداشت و مراقبت است و افراد سیگاری پس از گذاشتن ایمپلنت باید حداقل تا ماه‎های اولیه از مصرف دخانیات خودداری کنند.
 
وی افزود: تمامی افراد بالغی که دوران رشد را گذرانده‌اند، می‎توانند از روش ایمپلنت استفاده کنند و برای خانم‎ها‎ سن 15 سالگی و برای آقایان 18 سالگی حداقل سن برای استفاده از روش ایمپلنت است.

 
کلیدواژه:

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

درمان پیوره دندان با کمک سلول‌های بنیادی

دهان و دندان: ۱۳ نشانه هشدار

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی