1395/5/20 828

بیماری‌های دهان و دندان را معمولا نمی‌توان در زمان کوتاهی درمان کرد. برای به‌دست آوردن سلامتی دراین نقطه از بدن در گام اول می‌بایست با یک دندانپزشک مشکل را درمیان گذاشت.

اما و اگرهای مراجعه به دندانپزشک با دستمزد کم


بیماری‌های دهان و دندان را معمولا نمی‌توان در زمان کوتاهی درمان کرد. برای به‌دست آوردن سلامتی دراین نقطه از بدن در گام اول می‌بایست با یک دندانپزشک مشکل را درمیان گذاشت. این درحالی است که بسیاری از این مشکلات و بیماری‌ها را دندانپزشک و حتی جراح عمومی دهان و دندان نمی‌تواند برطرف کند و نیاز است تا به فردی مراجعه شود که دوره‌های تخصص و فوق تخصص درباره بیماری را پشت سر گذاشته باشد.
 
دکتر اردوان اعتمادی، عضو بین‌المللی انجمن جراحان لثه آمریکا، با هشدار به بیماران از دندانپزشکان عمومی می‌خواهد که از درمان بیماری‌هایی که در تخصص آنها نیست، خودداری کنند. وی می‌گوید: متأسفانه روزانه افرادی به ما مراجعه می‌کنند که در اثر جراحی‌های ناشیانه و غیر‌حرفه‌ای، دچار مشکلات عدیده از جمله عفونت‌های شدید لثه و دندان شده‌اند که می‌تواند خطرناک باشد.وی اظهار می‌کند: بسیاری ازمردم به‌دنبال مراکز و دندانپزشکانی هستند که با نازل‌ترین قیمت، مشکلات دندان آنها را برطرف کند. حال آنکه این قیمت ارزان، می‌تواند برای سلامتی فرد‌ گران تمام شود.
 
به‌طور مثال، دندان که از دست می‌رود بهترین اقدام برای داشتن جایگزینی مناسب برای دندان ازدست‌رفته، ایمپلنت است. حتی فردی که هیچ دندانی در دهان ندارد هم می‌تواند با ایمپلنت دارای دندان‌های کاملا زیبا و طبیعی شود؛ کاشت دندان به‌روش ایمپلنت مزایای بسیاری دارد، کمتر در معرض آسیب است و از حرکت دندان‌های دیگر جلوگیری می‌کند. درواقع فرد می‌تواند کیفیت بهتری از زندگی را تجربه کند. خوب حرف بزند، خوب بجود و مشکلات گوارشی را دیگر تجربه نکند اما این درمان هزینه‌بر و به‌اصطلاح‌ گران است. با این‌حال عجیب است که این سؤال در ذهن برخی متبادر نمی‌شود که چگونه می‌توان ایمپلنتی ارزان را بدون عوارض تجربه کرد. به‌راستی دلایل ایمپلنت‌های ارزان چیست.
 
دندانپزشکانی که دارای مدارک فوق تخصص در زمینه پروتز دهان و دندان هستند، حداقل دوره‌هایی 6 ساله را پشت سرمی‌گذارند و در این دوره‌ها بیش از صد مورد ایمپلنت انجام می‌دهند اما افرادی که با دستمزد کمتر کار می کنند، یک دوره کوتاه را پشت سر گذاشته‌اند، که شاید تنها یک مریض را درمان کرده باشند؛ بنابراین از تجربه کافی برخوردار نیستند.
 
دکتر اردوان اعتمادی، در ادامه با اشاره به سطح آگاهی شهروندان اظهار می‌کند: جای تعجب دارد؛ به‌راستی چرا تا این اندازه تبلیغات و پیامک‌ها می‌توانند در انتخاب بیماران مؤثر باشد، کافی است کمی درنگ کنند و تشخیص دهند که هر اقدام ارزانی در زمینه دندان می‌تواند تبعاتی را به‌همراه داشته باشد. استفاده از برندهای غیرمرغوب می‌تواند یکی از دلایل کم‌هزینه بودن این درمان، نزد دندانپزشکان خاص باشد. اعتمادی ادامه می‌دهد: ایمپلنت سخت‌ترین کار درمانی در دندانپزشکی است که اگر به‌صورت صحیح و اصولی درمان نشود، متأسفانه عوارض غیر‌قابل جبرانی همچون ازدست‌رفتن استخوان فک، ساییده شدن و خورده‌شدن استخوان و گاه عفونت‌های شدید را با خود به‌همراه دارد.
 
ضمن آنکه در بسیاری از موارد شاهدیم که برخی جراحان عمومی دهان و دندان و نه جراحان متخصص و فوق‌تخصص، دست‌به این اقدام می‌زنند. دراین‌ زمینه، شکایت‌های بسیاری شده است؛ حتی مراجعانی داریم که با مشکلات بسیاری که از یک ایمپلنت ناموفق با آن مواجه شده‌اند، تلاش می‌کنند تا به‌صورت صحیح درمان شوند. این مسئله را یادآور می‌شوم در چنین شرایطی هزینه آنها دو برابر افزایش پیدا می‌کند که تنها حاصل یک انتخاب بدون آگاهی است. اعتمادی در پایان از بیمارانی که برای ایمپلنت مراجعه می‌کنند می‌خواهد بعد از انجام این اقدام، حتما سالی دوبار به دندانپزشک خود مراجعه کنند تا از بروز بیماری‌های عفونی حاد و ساییده‌شدن استخوان فک جلوگیری شود.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

درمان پیوره دندان با کمک سلول‌های بنیادی

دهان و دندان: ۱۳ نشانه هشدار

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی