1395/5/24 1172

امان از دندانی که می شکند!

دندان قروچه و شکستگی دندان


دندان‌ها همیشه در معرض خطر شکستن و پوسیدگی هستند، گاهی اوقات یک ضربه ناگهانی ناشی از یک تصادف ممکن است باعث شکستن دندان شود، گاهی اوقات به خاطر جویدن جسمی سخت گوشه‌ای از دندان شکسته می‌شود. به یاد داشته باشید دندان‌های شکسته را می‌توان ترمیم کرد و شکستن دندان به این معنا نیست که لزوما دندان را باید کشید، بلکه می‌توان آن را ترمیم کرد.

علل شکستن دندان
با این که دندان‌ها بسیار قوی و محکم هستند، گاهی برخی عوامل باعث شکسته شدن دندان خواهد شد مانند: ضربه خوردن به دهان و دندان، داشتن پوسیدگی بزرگ و قدیمی در دندان که باعث ضعیف شدن مینای دندان شده و گاز گرفتن اجسام سخت.
 
شکسته شدن دندان شاید آسیبی به دندان نرساند، اما احساس کردن لبه‌های تیز شکستگی می‌تواند احساس بدی به دنبال داشته باشد. معمولا شکستگی‌های کوچک باعث احساس دندان درد نخواهد شد، اما در صورتی که شکستگی بزرگ باشد معمولا با احساس درد همراه است. شکستگی باعث قرار گرفتن اعصاب دندان در معرض نوشیدنی‌های سرد و گرم و هوا می‌شود که ممکن است مشکلات زیادی را برای بیمار به دنبال داشته باشد.
 
هنگامی که دندانی در اثر ضربه‌های مستقیم یا غیرمستقیم دچار شکستگی می‌شود سرعت عمل در درمان از مهم‌ترین کلیدهای موفقیت است. این شکستگی بدون توجه به ابعاد قطعه شکسته باید مورد بررسی رادیولوژی و بالینی قرار گیرد. چنانچه قطعه شکسته در دسترس باشد، بهترین محیط نگهداری تا مطب دندانپزشک، بزاق دهان خود فردی است که دندانش شکسته و شیر است.
 
امروزه با پیشرفت مواد ترمیمی، قطعات کوچک به طور کامل با کامپوزیت‌ها قابل بازسازی است و نیازی به آوردن قطعه شکسته نیست. اگر در اثر ضربه به عصب دندان آسیب وارد شود ابتدا باید ریشه و سپس دندان مورد نظر ترمیم شود در غیر این صورت به مروز زمان دندان تغییر رنگ یافته و درمان سخت‌تر می‌شود، اما اگر عصب دندان آسیب ندیده باشد با ترمیم کاملا قطعه شکسته بازسازی می‌شود در تمام موارد پیگیری چند ماه اول به صورت ماهانه برای بررسی روند حیات دندان الزامی است.
 
درمان شکستگی دندان
درمان یا ترمیم شکستگی دندان، به نوع مشکل، محل و شدت آسیب وارد شده به دندان بستگی دارد. در هر صورت دندانپزشک متخصص تنها کسی است که می‌تواند نوع شکستگی را تشخیص داده و درمان مناسب را انجام دهد.
 
نکاتی برای جلوگیری از آسیب به دندان
در اکثر شکستگی‌ها و صدمات دندانی معمولا دندان جلو قربانی می‌شود و در صورتی که ترمیم نشود ممکن است باعث آسیب زدن به زبان، لب‌ها و داخل گونه‌ها شود. آسیب‌های دهانی و دندانی در کودکان از زمانی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند، آغاز می‌شود. حتی ممکن است در اثر ضربه خوردن و افتادن، دندان‌های نهفته دائمی نیز آسیب ببیند.
 
باید این مساله را مورد توجه قرار دهیم که اگرچه قسمتی از دندان شکسته و از بین رفته، اما یک دندان زنده است و با مراجعه به دندانپزشک برای ترمیم و بازسازی آن می‌توانید تا سال‌ها از دندان‌تان استفاده کنید.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

برای سلامت دندان و لثه‌هایتان، از مسواک نرم استفاده کنید

آیا پوسیدگی دندان ها ارثی است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی