1395/7/12 2268

محققان به تازگی دریافته‌اند داشتن بیش از هشت دندان پر شده در دهان می‌تواند به افزایش میزان جیوه در جریان خون بدن انسان شود.

۸ دندان بیشتر پر نکنید


محققان به تازگی دریافته‌اند داشتن بیش از هشت دندان پر شده در دهان می‌تواند به افزایش میزان جیوه در جریان خون بدن انسان شود.براساس گزارش ساینس الرت، این مطالعه روی 15 هزار نفر انجام گرفته‌است و نتایج آن نشان می‌دهد میزان جیوه در خون افرادی كه دارای هشت دندان پرشده هستند، نسبت به افرادی كه هیچ دندان پرشده‌ای ندارند، 150 درصد بیشتر است.

به گفته محققان دانشگاه جورجیا، پوسیدگی دندان یكی از رایج‌ترین بیماری‌های مذمن است كه بیشتر انسان‌ها آن را تجربه كرده‌اند و دست كم یك دندان پر شده در دهان دارند، اما معمولا كسی درباره نوع موادی كه دندان‌ها با كمك آنها پر می‌شود صحبتی به میان  نمی‌آید. ماده مورد بررسی محققان آمالگام دندانی نام دارد، نوعی ارزان‌قیمت و مقاوم از تركیبات نقره كه برای 150 سال به عنوان ماده پركننده دندان مورد استفاده قرار گرفته‌است. اما 50 درصد از این ماده را نیز جیوه تشكیل داده‌است.

همین موضوع می‌تواند نگران‌كننده باشد زیرا وجود مقادیر زیادی جیوه در بدن انسان می‌تواند زمینه‌ساز بروز آسیب‌هایی در مغز، قلب، كلیه، ریه و سیستم ایمنی بدن شود. اما این نكته همواره نادیده گرفته شده‌است زیرا هر دندان پرشده به تنهایی برای وارد كردن آسیب به بدن كافی نیست.

به محققان جیوه نوعی سم است اما قدرت آسیب‌زایی آن به مقدارش بستگی دارد،‌از این رو اگر تنها یك دندان پر شده داشته‌باشید مشكلی ایجاد نخواهد‌شد،‌اما اگر این تعداد به بیش از هشت دندان برسد، خطر عوارض این ماده در بدن افزایش پیدا خواهد‌كرد. محققان برای بررسی عوارض جیوه موجود در ماده پركردن دندان داده‌های مربوط به نظرسنجی آزمایشی تغذیه و بهداشت ملی آمریكا را مورد بررسی قرار دادند كه در آن از 14703 فرد نظرسنجی شده‌بود و تعداد دندان‌های پر شده این افراد را نسبت به میزان جیوه موجود در خون آنها سنجیدند.  محققان به صورت ویژه به دنبال جیوه متیل بودند كه سمی‌ترین حالت جیوه به شمار می‌رود.

نتیجه بررسی‌ها نشان داد افرادی كه هشت دندان پر شده دارند، نسبت به افرادی كه دندان پرشده‌ای ندارند،  150 درصد جیوه بیشتری در خونشان وجود دارد. این بررسی‌ها همچنین نشان داد 25 درصد از آمریكایی‌ها بیش از 11 دندان پر شده دارند اما مشخص نیست چه تعداد از این دندان‌ها با استفاده از مواد فلزی پر شده‌اند.

جیوه معمولا زمانی خطرناك می‌شود كه گاز آن تنفس شود. در صورتی كه مقدار كمی جیوه به صورت خوراكی وارد بدن شود تهدیدی به شمار نمی‌رود زیرا معده آن را جذب نمی‌كند. اما خطر واقعی زمانی ایجاد می‌شود كه جیوه تنفس شود و بیشترین آسیب‌ها نیز متوجه مغز و كلیه است. با این همه بررسی اینكه آمالگام چگونه می‌تواند میزان جیوه را در جریان خون انسان افزایش دهد به مطالعه بیشتری نیاز دارد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

درمان پیوره دندان با کمک سلول‌های بنیادی

دهان و دندان: ۱۳ نشانه هشدار

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی