1395/7/12 1342

دانشمندان بریتانیایی موفق به ساخت مواد جدیدی شده‌اند که می‌توان آن را درون دندان‌های تخریب شده قرار داد تا دنتین،‌ماده سخت و استخوان مانند دندان‌ها را ترمیم کند.

ترمیم خود‌به‌خودی دندان‌های فاسد


براساس گزارش ساینس الرت، این ماده جدید درست مانند مواد عادی كه برای پركردن فضاهای خالی درون دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند،‌درون دندان تزریق شده و با استفاده از نور ماورا بنفش سخت می‌شوند. اما زمانی كه این ماده درون دندان قرار می‌گیرد، سلول‌های بنیادین را تحریك می‌كند تا تكثیر شده و به دنتین یا عاج تبدیل شوند.
 
به گفته آدام سلیز محقق دانشگاه ناتینگهام، در ساخت این ماده از تركیبات زیستی استفاده شده‌است كه به صورت مستقیم با بافت پالپ دندان تماس برقرار كرده و سلول‌های بنیادین درون آن را برای ترمیم و احیای بافت پالپ تحریك می‌كند. این ابداع به سبك جدیدی از درمان پالپ دندان تبدیل شده‌است. در درمان پالپ دندان، دندانپزشكان تلاش می‌كنند تا مانع از مرگ مغز یا پالپ دندان شوند كه بافتی زنده است. پالپ یكی از چهار بخش اصلی دندان را در كنار مینا،‌عاج و سمنتوم تشكیل می‌دهد.
 
مینای دندان سخت‌ترین بافت دندان است و در زیر آن عاج دومین بافت سخت دندان قرار گرفته‌است. عاج یا دنتین از آن رو از اهمیت بالایی برخوردار است كه با مغز یا پالپ دندان در تماس است و پالپ نیز نسج زنده و فعالی متشكل از ادونتوبلاست‌ها است كه در میانه دندان واقع شده‌است. رگ‌های خونی و اعصاب و نسوج اتصال‌دهنده در این بخش از دندان قرار دارند، از این رو هر اتفاقی برای این بافت بیافتد، حیات دندان به خطر خواهد‌افتاد.
 
مشكل از زمانی آغاز می‌شود كه پوسیدگی مینای دندان، عاج و سپس سمنتوم را از بین می‌برد و وارد پالپ می‌شود و در صورتی كه دندانپزشك از ادامه پوسیدگی و ورود آن به پالپ جلوگیری نكند،‌فرد باید فرایند گران‌قیمت و دردناك روت‌كانال را تحمل كند. درحال حاضر مواد پركننده دندان معمولا از تركیباتی مانند هیدروكسید كلسیم یا MTA ساخته می‌شوند و تنها ویژگی آنها محافظت از بافت نرم دندان در برابر پوسیدگی‌است،‌ درحالی كه در بیش از 10 درصد از موارد پر كردن دندان با این مواد مانع از مرگ دندان نمی‌شود. اما ماده پركننده جدیدی كه توسط دانشمندان دانشگاه ناتینگهام ساخته شده‌است، به واسطه تحریك سلول‌های بنیادین درون پالپ دندان منجر به رشد دوباره بافت عاج و محافظت طبیعی از پالپ خواهد شد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

برای سلامت دندان و لثه‌هایتان، از مسواک نرم استفاده کنید

آیا پوسیدگی دندان ها ارثی است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی