1395/7/18 1621

رئیس شانزدهمین کنگره سالیانه انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ایران، وضعیت سلامت دندان های کودکان کشورمان را تشریح کرد

دندانپزشک خانواده جدی گرفته نمی شود


رئیس شانزدهمین کنگره سالیانه انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ایران، وضعیت سلامت دندان های کودکان کشورمان را تشریح کرد و گفت: معاینات دوره ای، بهترین روش مراقبت از دندان ها است.  دکتر وقارالدین اخوان زنجانی صبح یکشنبه در نشست خبری  شانزدهمین کنگره سالیانه انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ایران که قرار است از ۴ تا ۷ آبان ۹۵ در محل هتل المپیک تهران برگزار شود، اظهارداشت: دندانپزشکی ترمیمی، رشته پایه و مادر دندانپزشکی است و به عنوان یکی از تخصص های دندانپزشکی بسیار فراگیر شناخته می شود.
 
وی با بیان این مطلب مردم اغلب برای اولین بار وقتی به مطب دندانپزشک می روند، بابت پر کردن دندان خراب است، گفت: اگر رشته دندانپزشکی ترمیمی در بین مردم جا بیافتد، هزینه های دندانپزشکی به شدت کاهش می یابد. اخوان زنجانی با تاکید بر اینکه کار دندانپزشک ترمیمی پیشگیری است، افزود: هیچ کاری بهتر از معاینات دوره ای نمی تواند جلوی ضایعات دندانی را بگیرد.
 
وی با اشاره به مقوله دندانپزشک خانواده ، گفت: متاسفانه دندانپزشک خانواده در وزارت بهداشت جدی گرفته نمی شود. زیرا، مسائل پزشکی سایه سنگین خود را بر این وزارتخانه انداخته و دندانپزشکان، آنچنان نقشی ندارند. رئیس کنگره با بیان این مطلب که هرچه ضایعات دندانی در مراحل اولیه کشف شود، درمان راحت تر و کم هزینه تر خواهد بود، افزود: مشکلات گرانی خدمات دندانپزشکی زمانی مطرح می شود که دندان ها را از دست می دهیم.
اخوان زنجانی بر ضرورت معاینات دوره ای دندان ها تاکید کرد و گفت: هیچ فاکتوری مثل این نمی تواند به سلامت دندان ها کمک کند. بنابراین، بهتر است سالی یک تا دو بار به تناسب فعالیت دندان ها، به دندانپزشک مراجعه کنیم. وی در ادامه به وضعیت پوسیدگی دندان های کودکان ایرانی اشاره کرد و افزود: بر اساس مطالعه ای که بر روی کودکان ۵ تا ۶ سال در کشور انجام شده است، ۵.۱۶ دندان های شیری آنها خراب است.
 
اخوان زنجانی با تاکید بر اینکه فلوراید بهترین ماده ای است که جلوی پوسیدگی دندان ها را می گیرد، گفت: کودکان زیر ۶ سال می بایست با احتیاط از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند. این متخصص دندانپزشکی ترمیمی با اشاره به اهمیت فلوراید در آب های آشامیدنی، ادامه داد: عدد نرمال فلوراید در آب آشامیدنی 7 دهم تا 1.2 دهم PPM است که اگر این عدد به 3 یا 4 برسد، اثر مخرب بر روی مینای دندان ها دارد.
 
وی همچنین به وضعیت خرابی دندان های بچه های ۱۲ ساله کشور اشاره کرد و افزود: میزان خرابی و پوسیدگی دندان های افراد ۱۲ ساله در کشور ۲.۰۹ DMF است که برنامه ریزی شده است در سال ۱۴۰۴ این عدد به یک و صفر برسد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

درمان پیوره دندان با کمک سلول‌های بنیادی

دهان و دندان: ۱۳ نشانه هشدار

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی