1395/1/18 2104

رئیس انجمن جراحان دهان، فك و صورت گفت: 90 سال از فعالیت دندانپزشكی مدرن در ایران می‌گذرد اما شاخص سلامت دندان در كشور بهتر نشده است و هر ایرانی 12 ساله چهار دندان خراب دارد.

هر نوجوان ایرانی ۴ دندان خراب دارد


رئیس انجمن جراحان دهان، فك و صورت گفت: 90 سال از فعالیت دندانپزشكی مدرن در ایران می‌گذرد اما شاخص سلامت دندان در كشور بهتر نشده است و هر ایرانی 12 ساله چهار دندان خراب دارد.  به گزارش ایرنا، محمد بیات افزود: مهمترین مشكل حوزه دندانپزشكی در ایران این است كه تعداد دندانهای پوسیده،‌كشیده شده و پر كرده ایرانیان بسیار بالاست و این ناشی از تصور اشتباهی است كه از گذشته در زمینه سلامت دهان و دندان در كشورحاكم بوده است. وی افزود: 90 سال از آغاز رشته دندانپزشكی و فعالیت دندانپزشكی مدرن در ایران می گذرد اما در این مدت شاخص سلامت دهان و دندان در ایران بهبود نیافته است.
 
**تفكر استفاده از دندان مصنوعی منسوخ شد
رئیس انجمن جراحان دهان، فك و صورت ایران گفت: از گذشته تصور این بود كه دندان عضوی نیست كه انسان برای تمام عمر بتواند از آن استفاده كند و باید پس از مدتی دندانها را از دست بدهد و به جای آن از دندان مصنوعی استفاده كند اما این نگاه و تفكر اكنون منسوخ شده است. بیات افزود: نگاه مدرن در حوزه دندانپزشكی این است كه دندان نیز مانند قلب، پا و چشم می‌تواند تا آخر عمر سالم بماند و برای انسان كار كند به شرط آنكه بهداشت و سلامت دهان و دندان رعایت شود و تغذیه و سبك زندگی انسان صحیح باشد.
 
رئیس انجمن جراحان دهان، فك و صورت گفت: البته در دو یا سه سال اخیر این نگاه در مسئولان وزارت بهداشت تغییر كرده است و شاهد تغییرات مثبتی هستیم. اقدامات مناسبی مانند فلورایدتراپی، فیشورسیلنت و رسیدگی به سلامت دندان دانش آموزان در مدارس شروع شده است كه امیدبخش است. وی افزود: این تغییر نگاه البته هنوز در مراحل اولیه است و نتایج آن نیز برای نسل آینده و سالهای آتی مشاهده می‌شود اما همین كه شاهد تغییر نگاه از درمان دندان به بهداشت و سلامت دندان هستیم بسیار امیدوار كننده است.
 
**دندانپزشكان فنلاند بیكار شدند
بیات گفت: این نگاه جدید سالهای سال است كه در بسیاری از كشورهای پیشرفته عملی شده است، نمونه آن كشور فنلاند است كه 35 سال پیش شاخص پوسیدگی،خرابی و كشیدگی دندان(DMF) مردم آن برای افراد دوازده ساله حدود 8 بود و امروز به 8 دهم كاهش یافته است.
وی افزود: بسیاری از كشورهای حوزه اسكاندیناوی از این نظر موفق بوده‌اند و توانسته‌اند با توجه به اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی جلوی خراب شدن دندان شهروندان خود را بگیرند، فنلاند یك نمونه از آنهاست كه طی سه دهه 10 برابر شاخص سلامت دندان مردمش بهبود یافت و اكنون این كشور پنج میلیون نفری،500 دندانپزشك بیكار دارد.
 
رئیس انجمن جراحان دهان، فك و صورت ادامه داد: شاخص دی ام اف در ایران اكنون برای كودكان 12 ساله چهار است یعنی هر كودك 12 ساله به طور متوسط 4 دندان پر كرده، كشیده شده یا پوسیده دارد و این شاخص در سنین بالاتر بسیار بیشتر است و بیشتر افراد بالای 40 سال در ایران تعدادی دندان كشیده شده دارند.
 
وی درباره هزینه‌های خدمات دندانپزشكی گفت: هزینه خدمات دندانپزشكی در ایران نسبت به درآمد مردم بالاست و پوشش بیمه ها نیز ضعیف است اما در مجموع نسبت به هزینه خدمات دندانپزشكی در دنیا، ایران جرو كشورهای ارزان است.
منبع
ایرنا
کلیدواژه:

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

درمان پیوره دندان با کمک سلول‌های بنیادی

دهان و دندان: ۱۳ نشانه هشدار

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی