1395/10/25 1297

راهکار اشتغال دندانپزشکان بیکار

رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی؛

بیمه دندانپزشکی درآمدزا نیست


رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به مشکل اشتغال دندانپزشکان بیکار، گفت: وزارت بهداشت به جای خرید یونیت دندانپزشکی هر مطب را به مرکز بهداشت مراقبت دهان و دندان تبدیل کند. دکتر محمدباقر شهنی زاده روز چهارشنبه در یازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در مرکز همایش های برج میلاد تهران، اظهارداشت: بیمه ها شرکت های بزرگ سرمایه گذاری هستند و آنها برای خیلی از افراد درآمدزایی می کنند اما درآمد برای بسیاری از اشخاص به دارایی تبدیل شده است.
 
وی با بیان اینکه ما درخواست کردیم یک درصد از درآمد کارخانه های شیرینی و شکلات به بیمه دندانپزشکی اختصاص پیدا کند اما موافقت نشد، افزود: درآمد بیمه به جای سلامت صرف درآمدزایی می شود، بیمه حوادث به دلیل تعداد کشته ها در حوادث جاده ای درآمدزا بوده اما بیمه دندانپزشکی درآمدزا نیست.
 
رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: در ۲ سال اخیر سازمان هایی مانند شورای سلامت دهان و دندان برای حل مشکلات بحرانی دهان و دندان شکل گرفت، اما این شورا بعد از ۲ سال نتوانست پروژه ای را به وزیر تقدیم کند. وی با اشاره به طرح تربیت بهداشت کار دهان و دندان و آسیب های ناشی از آن، گفت: این بهداشت کاران دوره کوتاهی دیده و به درمان مشغول می شوند که تبدیل شدن آنها به دندانپزشک و گرفتن جای آنها آسیب بزرگی به سلامت دهان و دندان می زند.
 
شهنی زاده اظهار داشت: ما نسبت به تعداد دندانپزشکان و دانشکده های دندانپزشکی اعتراض داریم و در این میان به جای آموزش دندانبزشک شروع به تربیت بهداشت کار دهان و دندان کردند که به سال ۶۰ برگشتیم. وی افزود: بیشتر خدمات دندانپزشکی در مطب ها خصوصی ارائه می شود و وزارت بهداشت به جای خرید ۳۰۰۰ یونیت دندانپزشکی، هر مطب را به مرکز بهداشت مراقبت و بیشگیری از مشکلات دهان و دندان  تبدیل کنیم، در سال یک هفته دندانپزشکان در اختیار دولت قرار  گرفته و خدمات رایگان به مردم ارائه کنند.
 
رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران تاکید کرد: ارتباط بین بدنه دندانپزشکان و انجمن ها باید بهبود پیدا کند. وی با بیان اینکه کنگره ها  دندانپزشکان نباید نمایشگاه داشته و بخش فروش داشته باشد، گفت: متاسفانه کنگره ها بدون نمایشگاه ها نمی توانند هزینه های خود را تامین کنند اما اگر همه دندانپزشکان در این کنگره ها شرکت کنند با مشکل مالی مواجه نمی شویم.
 
شهنی زاده با بیان اینکه  فارغ التحصیلان دندانپزشکی بدون هیچ آموزش دانشگاهی از دستگاه ها و تکنولوژی های نوین استفاده می کنند، گفت: طبقه بندی آموزشی برای دندانپزشکان وجود ندارد و دندانپزشک با گذراندن یک دوره کوتاه وارد این عرصه می شوند. رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: آموزش بعد از فارغ التحصیلی باید مدیریت شود و دانشگاه ها دوره های آموزشی ایمپلنت را برگزار کنند  زیرا در این حوزه ها چالش بسیاری وجود دارد. وی با اشاره به ورود کردن شرکت به حوزه آموزش دندانپزشکی گفت: شرکت ها فقط حق معرفی تجهیزات را بر روی پروتزهای مصنوعی دارند اما برخی از آن ها حتی جراحی زنده و دوره آموزشی برگزار می کنندو آموزش های دولتی به شرکتی تبدیل شده است.
 
شهنی زاده عنوان کرد: یکی از مشکلات دندانپزشکان جوان آن است که در بازار کار رها شده اند و به کار کردن در درمانگاه های دندانپزشکی سه شیفته با تعرفه بسیار کم روی آورده اند. رئیس انجمن دندانپزشکی عمومی ایران با بیان اینکه بیمه ها را باید مجبور کرد در کنار بیمه های سودده بیمه دندانپزشکی را اجرایی کنند، گفت: اگراین اتفاق نیافتد هزینه های سنگینی بر خانواده ها و بخش دولتی تحمیل خواهد شد. وی ادامه داد: بیمه ها باید درآمدشان را صرف سلامت کنند اما این درآمدها در خیلی جاها به دارایی تبدیل می شود. یازدهمین کنگره انجمن داندانپزشکان عمومی ایران تا ۲۴ دی ماه ۹۵ با حضور داندانپزشکان سراسر کشور در مرکز همایش های برج میلاد در حال برگزاری است.
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

برای سلامت دندان و لثه‌هایتان، از مسواک نرم استفاده کنید

آیا پوسیدگی دندان ها ارثی است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی