1398/9/21 848

توصیه‌هایی برای استفاده مناسب از نخ دندان

چه زمانی باید از نخ دندان استفاده کنیم؟

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟


تا زمانی که دو بار در روز دندان های خود را مسواک زده و یک بار هم از نخ دندان استفاده کنید، این که استفاده از نخ دندان پیش یا پس از مسواک زدن باشد فرق چندانی نمی‌کند و از فواید این اقدامات برای حفظ سلامت دهان و دندان های خود برخوردار خواهید شد.

به گزارش ایسنا، عصر ایران به نقل از «آلور» نوشت: «در زمینه استفاده از نخ دندان برای حفظ سلامت دندان‌ها، افراد به‌طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند: آنهایی که بر اساس راهنمایی دندانپزشک خود به طور مرتب از نخ دندان استفاده می‌کنند؛ آنهایی که تنها در صورت مشاهده گیر افتادن چیزی بین دندان های خود از نخ دندان استفاده می کنند و آنهایی که هرگز از نخ دندان استفاده نمی کنند. اگر یکی از افرادی هستید که در دو گروه آخر قرار دارند چندان جای شگفتی نیست زیرا به رغم ساده بودن وظیفه‌ای که باید انجام دهید، استفاده از نخ دندان برای بسیاری از ما بیش از حد خسته کننده و وقت گیر به نظر می رسد و شاید اصلا نیازی به انجام این کار احساس نکنیم اما احتمالا دندانپزشک شما با این شرایط موافق نیست.

به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، استفاده از نخ دندان بخشی جدایی‌ناپذیر از روتین حفظ سلامت دندان‌هاست و ممکن است به پیشگیری از پوسیدگی دندان، بیماری لثه و تشکیل پلاک روی دندان‌ها کمک کند. همراه با دو بار مسواک زدن دندان‌ها به مدت دو دقیقه با خمیردندان حاوی فلوراید در روز، حداقل یک بار استفاده از نخ دندان در روز نیز توصیه شده است. نخ دندان می‌تواند به از بین بردن باکتری‌ها و پلاک که بین دندان‌ها شکل می‌گیرد و مسواک به آنها دسترسی ندارد، کمک کند.

چه زمانی باید از نخ دندان استفاده کنیم؟
درباره این که دقیقا چه زمانی در روز باید از نخ دندان استفاده کنید و این که بهتر است پیش یا پس از مسواک زدن این کار را انجام داد، انعطاف پذیری بیشتری وجود دارد. شما می‌توانید روتین مراقبت از دهان و دندان‌های خود را بر اساس ترجیحات شخصی و این که در چه زمانی از روز احتمال بیشتری دارد برای پاکسازی دندان‌های خود وقت بگذارید، تنظیم کنید.

شایان ذکر است که دندانپزشکان و دیگر متخصصات پزشکی ممکن است ترجیحات خود را داشته باشند. به عنوان مثال برخی ترجیح می‌دهند استفاده از نخ دندان پیش از مسواک زدن انجام شود زیرا با این کار پلاک دندان شل شده و راحت‌تر با مسواک از بین می‌رود. از سوی دیگر مردم معمولا زمان بیشتری را به مسواک زدن اختصاص می‌دهند که می تواند به معنای استفاده از نخ دندان پس از مسواک زدن باشد.

اما در نهایت تقریبا تمام مطالعات این حقیقت را نشان می دهند تا زمانی که دو بار در روز دندان های خود را مسواک زده و یک بار هم از نخ دندان استفاده کنید، این که استفاده از نخ دندان پیش یا پس از مسواک زدن باشد فرق چندانی نمی‌کند و از فواید این اقدامات برای حفظ سلامت دهان و دندان های خود برخوردار خواهید شد.

بهترین روش استفاده از نخ دندان چیست؟
طرز درست استفاده از نخ دندان نسبت به این که چه زمانی در روز از آن استفاده می کنید، اهمیت بیشتری دارد. این که بین دو دندان را تمیز کرده و بین دو دندان دیگر را تمیز نکنید یا به درستی این کار را انجام ندهید، شاید چندان مفید نباشد. برای حصول اطمینان از نابودی پلاک دندان باید نخ دندان را بین دو دندان وارد کرده آن را اطراف دندان خم کرده و چند بار نخ را بالا و پایین ببرید و سپس همین کار را اطراف دندان دیگر تکرار کنید. نخ دندان تنها برای خارج کردن بقایای مواد غذایی از بین دندان ها نیست و استفاده از آن می تواند به از بین بردن پلاک دندان از پایین خط لثه بین دو دندان کمک کند.

برای پاکسازی بین دندان های خود می توانید از نخ های دندان سنتی و همچنین گزینه های دیگر مانند واتر فلاسر و مسواک بین دندان استفاده کنید. طی مشورت با دندانپزشک خود می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

کلیدواژه:

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

درمان پیوره دندان با کمک سلول‌های بنیادی

دهان و دندان: ۱۳ نشانه هشدار

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی