1395/2/11 962

بوی بد دهان با توجه به تاثیرات اجتماعی آن از جمله مشكلاتی است كه مورد توجه بوده و با یافتن علت آن بایستی در صدد رفع آن بر آمد

بوی بد دهان قابل درمان است


بوی بد دهان با توجه به تاثیرات اجتماعی آن از جمله مشكلاتی است كه مورد توجه بوده و با یافتن علت آن بایستی در صدد رفع آن بر آمد. مشكل بوی بد دهان می‏ تواند راهنمای خوب جهت یافتن بیماری‏هایی باشد كه زمینه ساز آن بوده‏ اند و می‏توان به درمان بیماری زمینه پرداخت. بوی بد دهان از موارد شایع بین افراد است و اغلب خود فرد هم متوجه آن نیست زیرا با آن تطبیق پیدا كرده است.

برای معالجه بوی بد دهان باید علت آن شناخته شود و اشكالات حفره دهان یكی از علتهای اصلی بوی نامطبوع دهان می باشد. بوی بد دهان عمدتا به وسیله گازهای سولفوردار از قبیل سولفیدهیدروژن، متیل مزكاپتان و دی میتل سولفید مزكاپتان و دی میتل سولفید ایجاد می‏شود. غذاها و پروتئین‏هایی كه در دهان باقی می‏مانند توسط میكروگانیسم‏ها به تركیبات سولفودار تبدیل می‏شوند.
 
محل تجمع این مواد در بین دندان‏ها و در قسمت پشتی و خلفی زبان می‏باشد. از طرفی هوای تنفس شده‏ای كه در حین بازدم بیرون داده می‏شود از ریه برونش، نای، حنجره حلق بینی یا دهان می‏آید و بوی حاصل از تنفس از این مسیر می‏تواند منشاء بگیرد. همچنین بو با منشاء دستگاه گوارش و یا در هنگام آروغ زدن نیز به مشام می‏رسد.
 
چند نمونه از بوهای مختلفی كه ممكن است از دهان و تنفس متصاعد شود عبارتند از:
تنفس دهانی – پیری – رادیوتراپی – تب بالا – كم آبی – افسردگی – ترس اضطراب – هیجان مصرف زیاد ادویه جات – انسفالیت – تومور – صدمات مغزی – داروها – نارسایی قلبی – كم خونی – تعریق زیاد – اسهال یا استراع – كمبود هورمون و ویتامین‏ها.

جهت یافتن علت بوی دهان معاینات دقیقی از حفره دهان و حلق شامل دندان زبان لثه لوزه و كام سینوس‏ها و حفره بینی گاه رفتن عكس كشت میكروبی حال آزمایش‏های دیگر انجام می‏گیرد

همچنین اختلالات گوارشی مانند اختلال در مری و معده در افرادی كه مرتبا ترش می كنند و یا عفونتها و آبسه های ریوی, التهاب حفره بینی, سینوزیت (التهاب سینوس ها), رنیت (التهاب مخاط بینی) والتهاب ناحیه حلق مثل گلودردهای چركی نیز سبب بوی بد دهان شود.

بیماریهای لثه نظیر پیوره, التهاب لثه, لقی و پوسیدگی دندانها هم از شایعترین علل بوی بد دهان است  همچنین تجمع میكروارگانیسمها و تخمیر قندها در محل پوسیدگی و موارد دیگر نیز سبب بدبویی دهان می شود.

ایجاد بار زبانی به علت كاهش اصطحكاك زبان با اطراف دهان نیز موجب بدبویی دهان است و كشیدن مسواك بر روی زبان باردار یكی از راههای برطرف كردن بار زبان و كاهش بوی بد دهان می باشد.

همچنین مصرف زیاد ادویه جات , نارسایی قلبی , كم خونی , ناراحتی دستگاه گوارش , كمبود ویتامین , التهاب سینوس ها و مشكلات دهان و دندان و تب بالا از عوامل بوی بد دهان هستند. دوباره تکرار می کنیم که میكروارگانیسم ها غذاها و پروتیین هایی را كه در دهان باقی می مانند به تركیبات سولفوردار تبدیل می كنند و با رشد و تكثیر در عقب زبان و حفره های لثه باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند.
 
تركیباتی به نام پلی فنونل در چای وجود دارد كه باعث توقف رشد باكتری های مسبب بوی دهان می شود. و در انتها یادآور می شویم افرادی كه از بوی بد دهان رنج می برند باید حتما به پزشك مراجعه كنند تا باتشخیص مناسب علل بوجود آورنده این بیماری در آنها رفع شود.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

برای سلامت دندان و لثه‌هایتان، از مسواک نرم استفاده کنید

آیا پوسیدگی دندان ها ارثی است؟

شایع ترین مشکلات دندانپزشکی کودکان

مهم‌ترین عوامل ایجاد «آبسه» دندان

خدمات رایگان ترمیم دندان برای زنان باردار و کودکان در روستاها و شهرهای کوچک

قبل از صبحانه مسواک بزنید

تأثیر عفونت‌ لثه در بروز سکته‌ مغزی و سقط جنین

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی