1395/2/15 1303

پژوهشگران می گویند گرچه بسیاری از والدین ، كودك خود را در ساعات پایانی شب كه خسته و خواب الود است مجبور به مسواك زدن می كنند. اما این شیوه ای صحیح برای حفظ سلامتی دندانهای كودك و ایجاد علاقمندی و ایجاد یک عادت مفید برای مسواك زدن در او نیست

بگذارید كودك هر زمان که دوست دارد مسواك بزند


پژوهشگران می گویند گرچه بسیاری از والدین ،  كودك خود را در ساعات پایانی شب كه خسته و خواب الود است مجبور به مسواك زدن می كنند. اما این شیوه ای صحیح برای حفظ سلامتی دندانهای كودك و ایجاد علاقمندی و ایجاد یک عادت مفید برای مسواك زدن در او نیست

دندانپزشكان به والدین توصیه می كنند در هرساعتی ازشبانه روز زمانی كه كودك آمادگی و نشاط لازم رابرای مسواك زدن دارد ،  این كار صورت بگیرد زیرا مسواك زدن در فرصت كافی همراه با نشاط , علاوه بر تمیز شدن بهتر دندان ها در ایجاد فرهنگ بهداشت مسواك زدن مرتب و توجه به پاكیزگی دندانها تاثیر بیشتر و بهتری دارد.

تمیز كردن دندانهای كودك همزمان با رویش نخستین دندان شیری آغاز می شود. در این زمان باید دندانهای شیرخوار را با استفاده از پنبه , گاز یا تكه پارچه ای تمیز و مرطوب كه به دور انگشت پیچیده ایم  تمیز كنیم . از سن دو و نیم سالگی كه تقریبا تمام دندانهای شیری كودك روییده اند , مسواك زدن البته توسط والدین آغاز می شود.

والدین بهتر است مسواك كردن دندانهای كودك را تا سن هشت سالگی تا هنگام اشنایی كامل كودك با شیوه صحیح مسواك زدن  خود برعهده بگیرند. به یاد داشته باشید که پوسیدگی دندان در کودکان یک موضوع چند عاملی است و عواملی از قبیل نوع، جنس، وضعیت و بهداشت دندان، مصرف شیرینی و میکروارگانیسم های موجود در دهان کودک در ایجاد این عارضه دخیل هستند و می توانند زمینه را برای پوسیدگی دندان فراهم کنند.

عادت‌های مثبت در کودکان به مراتب راحت تر از بزرگسالی شکل می گیرد و از طرف دیگر، عادت های بد در میان بزرگسالان می توانند باعث بیماری شود، اما برای جلوگیری از این مشکلات چه باید کرد و مسواک زدن از چه زمانی باید آغاز شود؟

پزشکان معتقدند شروع مسواک زدن کودکان زمان مشخصی ندارد و مسواک زدن دندان‌ها همزمان با ظاهر شدن آنها در دهان کودکان باید شروع شود.
مسواک زدن کودکان تا ۳ سالگی باید توسط خود والدین انجام شود و در سنین ۳ تا ۶ سالگی والدین باید کودکان را به مسواک زدن تشویق کنند تا خود آنها مسواک زدن را یاد بگیرند، اگرچه مسواک زدن هرگز نباید بدون نظارت والدین صورت بگیرد زیرا در غیر این صورت ممکن است کودکان مسواک زدن را کنار بگذارند. در واقع این نظارت تا به‌وجود آمدن یک عادت مثبت در کودک باید ادامه پیدا کند.
 
مسواک کودکان نیز باید برس کوچک و البته نرمی داشته باشد تا مسواک زدن برای کودکان سخت و ناخوشایند نباشد و مسواک زدن کودکان باید ۲ بار در روز و با خمیر دندان فلوراید انجام شود. پزشکان می‌گویند رعایت این نکات و آموزش مسواک زدن به کودکان و تشویق آنان به این کار  نقشی حیاتی را در بهداشت دندان‌ها دارد که والدین در این زمینه نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۰ در صد از بزرگسالان در انگلستان از خونریزی لثه دنج می‌برند که نیمی از آنها به سادگی آن را نادیده می‌گیرند و تمامی این بیماری ناشی از عادت‌های بد در مسواک زدن در دوران کودکی است.
کلیدواژه:

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

درمان پیوره دندان با کمک سلول‌های بنیادی

دهان و دندان: ۱۳ نشانه هشدار

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی