1395/2/20 1408

اگر در قسمت خارجی آرنج خود درد دارید احتمالا به بیماری آرنج تنیس بازان مبتلا شده‌اید

یک بیماری شایع در میان دندان‌پزشکان


دکتر امید مرجمکی متخصص پزشکی ورزشی و مسئول کمیته آموزش هیات پزشکی ورزشی استان البرز
 
اگر در قسمت خارجی آرنج خود درد دارید احتمالا به بیماری آرنج تنیس بازان مبتلا شده‌اید؛ البته برخلاف نامش در تنیس بازان شایع‌تر از بقیهٔ افراد نیست. این اختلال به دلیل التهاب و پارگی‌های ریزی که در تاندون‌های قسمت خارجی آرنج به وقوع می‌پیوندد ایجاد می‌شود و در مشاغلی مثل نجاری، قصابی، در پزشکان رادیولوژیست، ارتوپدیست، دندان‌پزشک‌ها و در کارهایی که با چرخش مداوم دست همراه است بیشتر دیده می‌شود.در این بیماری درد شدید است و ممکن است باعث شود نتوانید کارهای روزمره را انجام دهید. حتی لمس ناحیهٔ خارجی آرنج نیز آزار دهنده است.
 
دندان‌پزشکی از جمله مشاغلی است که به دلیل وضعیت خاص بدن در حین انجام کار و نیز فشارهای بیش از حد به اندام فوقانی ممکن است در معرض انواع آسیب‌ها و امراض سیستم عضلانی اسکلتی باشد. بیماری‌هایی که‌ گاه باعث می‌شوند فرد در انجام امور شغلی با مشکل مواجه شود و بر روی کیفیت خدمات اثر نامطلوب بر جای می‌گذارند. یکی از این ناخوشی‌ها که متاسفانه شیوع چشمگیری در میان دندان‌پزشکان دارد اپی کوندیلیت خارجی یا آرنج تنیس بازان است.
 

اگر در قسمت خارجی آرنج خود درد دارید احتمالا به بیماری آرنج تنیس بازان مبتلا شده‌اید؛ البته برخلاف نامش در تنیس بازان شایع‌تر از بقیهٔ افراد نیست. این اختلال به دلیل التهاب و پارگی‌های ریزی که در تاندون‌های قسمت خارجی آرنج به وقوع می‌پیوندد ایجاد می‌شود و در مشاغلی مثل نجاری، قصابی، در پزشکان رادیولوژیست، ارتوپدیست، دندان‌پزشک‌ها و در کارهایی که با چرخش مداوم دست همراه است بیشتر دیده می‌شود. در این بیماری درد شدید است و ممکن است باعث شود نتوانید کارهای روزمره را انجام دهید. حتی لمس ناحیهٔ خارجی آرنج نیز آزار دهنده است.
 
راهکار درمان تنیس آلبو
در صورت ابتلا چه کار باید به یک متخصص پزشکی ورزشی مراجعه کنید. او ابتدا برای شما بی‌حرکتی کوتاه مدت به همراه استفاده از یخ درمانی و احتمالا مسکن تجویز خواهد کرد و بعد که کمی آرام شدید از شما خواهد خواست که این حرکات ورزشی را انجام دهید:

- تمرینات کششی
۱- یک دست را مستقیم به جلو دراز کنید، با دست دیگر سر انگشتان دست دراز شده را به آرامی رو به عقب بکشید. ۲۰ -۳۰ ثانیه نگاه دارید. هر کدام ۳ دفعه تکرار
۲- یک دست را مستقیم به جلو دراز کنید، با دست دیگر مچ دست را به بالا کشیده و بعد رو به پائین خم کنید. هر با ر ۲۰- ۳۰ ثانیه نگاه دارید. هرکدام ۳ دفعه تکرار
 
- تمرینات قدرتی
۱- روی صندلی بنشینید، ساعد دست را روی ران قرار دهید یک دمبل سبک یک کیلوئی در دست بگیرید و آن‌را به طرف بالا تا آنجا که می‌توانید بکشید، ۳ثانیه نگاه دارید (کف دست رو به بالا) همین حرکت با کف دست رو به پائین انجام دهید
۲- نشسته ساعد روی ران، سر دمبل را در دست بگیرید و آنرا عمودی نگاه دارید، حالا آنرا به چپ بچرخانید بعد از ۳ثانیه آنرا به طرف راست بچرخانید. همین حرکات را با دست دیگر انجام دهید.
 
ممکن است پزشک شما ترجیح دهد برای کاستن فشار روی اپی‌کوندیل از بریس استفاده کند و یا حتی از روش‌های جدیدتری مثل taping بهره ببرد\
 
- طب سوزنی 
 
- تزریق کورتون
گاهی اوقات قضیه به این سادگی فیصله پیدا نمی‌کند اینجاست که باید از روش‌های تهاجمی تری مثل تزریق کورتون استفاده کرد.
 
- PRP
پی‌آرپی از جمله روش‌هایی است که اخیرا موفقیت زیادی در درمان پیدا کرده است. مولف در چند مورد تزریقی که انجام داده به نتایجی خوبی دست یافته است.
 
البته پس از بهبودی یادتان بماند که همواره ممکن است مبتلا شوید پس اگر تنیسور هستید تکنیک خود را اصلاح کنید و حین زدن بک‌هند مچ خود را بیش از حد به عقب خم نکنید و اگر شغلتان دندان‌پزشکی است مراقب باشید فشار بیش از حد و غیر اصولی به آرنج خود نیاورید.

 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

درمان پیوره دندان با کمک سلول‌های بنیادی

دهان و دندان: ۱۳ نشانه هشدار

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می‌ کند

نخ دندان، پیش یا پس از مسواک؟

بهترین زمان اولین مراجعه دندانپزشکی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

اپلیکیشن مخصوص برقراری تماس تصویری با دندانپزشک

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی