1395/4/15 646

دبیر کمیته علمی هفدهمین کنگره سراسری انجمن اندودانتیست‌های ایران: تمیز نگهداشتن دندان‌ها با استفاده از مسواک و نخ دندان و دهانشویه‌ها، کاهش استفاده از مواد غذایی دارای قند بالا، فلوراید موجود در خمیردندان و دهانشویه‌ها و سایر ترکیبات حاوی فلوراید به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

توصیه‌های یک دندانپزشک برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها


دبیر کمیته علمی هفدهمین کنگره سراسری انجمن اندودانتیست‌های ایران گفت: تمیز نگهداشتن دندان‌ها با استفاده از مسواک و نخ دندان و دهانشویه‌ها، کاهش استفاده از مواد غذایی دارای قند بالا، فلوراید موجود در خمیردندان و دهانشویه‌ها و سایر ترکیبات حاوی فلوراید به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند.
 
دکتر نوشین شکوهی نژاد، دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با ایسنا  درباره عوارض بی‌توجهی به مشکلات و بیماری‌های دندان گفت: در محدوده دهان و دندان نیز مانند سایر نقاط بدن، پیشگیری از ایجاد بیماری مسلما بهتر از درمان بیماری است. همچنین در ابتدای هر بیماری از جمله مشکلات دندانی مانند پوسیدگی، درمان و مداخله به موقع و سریع می‌تواند از پیشرفت بیماری که در نهایت به از دست دادن دندان طبیعی منجر می‌شود، جلوگیری کند.
 
وی ادامه داد: در پاره‌ای از موارد با درمان به موقع می توان پوسیدگی های دندان را بدون نیاز به درمان ریشه برطرف کرد. همچنین زمانی که پوسیدگی به دلیل پیشرفت بیشتر و عدم درمان به موقع به بافت های داخلی دندان نفوذ کند، چنانچه بافت‌های حمایت کننده اطراف دندان مانند استخوان فک و بافت‌های لثه‌ای دچار مشکل جدی نشده باشند، می‌توان با درمان‌های ریشه (درمان‌های اندودانتیک) دندان طبیعی را درمان و حفظ کرد.
 
شکوهی‌نژاد افزود: عدم توجه به مشکلات دندان در نهایت سبب از بین رفتن ساختار دندان و بافت‌های حمایت کننده اطراف می‌شود و متاسفانه امکان حفظ دندان از دست می‌رود. از بین رفتن دندان های طبیعی، خود می‌تواند مشکلات دیگری را هم به دنبال داشته باشد.
 
دبیر کمیته علمی هفدهمین کنگره سراسری انجمن اندو دانتیست‌های ایران درباره تعداد مقالات ارسال شده به این کنگره نیز گفت: ارائه مطالب علمی در کنگره در دو بخش سخنرانی و ارائه به صورت پوستر صورت خواهد گرفت. در بخش سخنرانی ها، به جای اینکه فراخوان برای دریافت مقالات انجام شود یک نوآوری صورت گرفت به این شکل که برای طراحی پانل ها فراخوان داده شد و از بین پروپوزال‌های دریافت شده، کامل‌ترین پروپوزال که در عین حال موضوع جدید و کاربردی‌تری را هم شامل می‌شود، انتخاب شد. در بخش ارائه پوستر نیز از ۵۹ مقاله دریافتی ۴۶ مقاله مورد پذیرش واقع شد و در مجموع در کنگره هفدهم ۲۸ سخنرانی و ۴۶ ارائه پوستر خواهیم داشت.
 
وی همچنین از حضور سخنرانان و اساتید برجسته رشته دندانپزشکی از  کشورهایی همچون آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان به منظور تبادل اطلاعات علمی با اساتید و دندان پزشکان داخلی در این کنگره خبر داد.  
 
شکوهی‌نژاد درباره سهم تخصص اندو در درمان بیماری‌های دندان، گفت: تخصص اندودانتیکس به درمان‌های ریشه دندان مربوط است. هدف از درمان‌های اندودانتیک جلوگیری یا درمان بیماری‌های ریشه دندان و بافت‌های اطراف ریشه و در نتیجه تلاش برای حفظ دندان است. در بسیاری از موارد که بافت‌های داخلی دندان به دلایل مختلف مانند پوسیدگی یا وارد آمدن ضربه به دندان‌ها دچار مشکل غیر قابل برگشت می‌شود، با درمان‌های اندودانتیک و خارج کردن بافت‌های بیمار از داخل ریشه دندان می‌توان در بسیاری از موارد دندان را نجات داد و بدین ترتیب دندان طبیعی که از سرمایه‌های ارزشمند محسوب می‌شود را حفظ کرد.

وی همچنین افزود: در هفدهمین کنگره بین‌المللی انجمن اندودانتیست‌های ایران سعی شده است به جدیدترین مطالب در حیطه اندودانتیکس و مباحث روز پرداخته شود.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های دکتر ۳۲

اولین همایش سراسری سلامت دهان

نشانه‌های مریضی در دهان و دندان که باید جدی بگیرید

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

مسواک همه دندان‌ها طی 30 ثانیه با سرعت صوت

اکسیدا چیست؟

اکسیدا 58: پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکی ایران

ویژگی‌های ارتودنسی سیمی و نامرئی

حفظ سلامت قلب با مسواک زدن

دندان با چه ماده‌اى پُر مى‌شود؟

درمان ریشه دندان از عفونت‌های مزمن جلوگیری می‌کند

تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند خوراکی خوشمزه

پوسیدگی دندان دومین بیماری قرن است

کم توجهی به پیشگیری و سلامت دهان و دندان در کشور

چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم؟

چه افرادی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

رنگ‌های پایین تیوب خمیر دندانها به چه معنا است؟

برای سلامت دندان و لثه‌هایتان، از مسواک نرم استفاده کنید

آیا پوسیدگی دندان ها ارثی است؟

شایع ترین مشکلات دندانپزشکی کودکان

مهم‌ترین عوامل ایجاد «آبسه» دندان

خدمات رایگان ترمیم دندان برای زنان باردار و کودکان در روستاها و شهرهای کوچک

قبل از صبحانه مسواک بزنید

تأثیر عفونت‌ لثه در بروز سکته‌ مغزی و سقط جنین

دکتر ۳۲ در شبکه های اجتماعی